Valná hromada – zámek Dobříš

Hostitel Jerome Colloredo-Mannsfeld zahájil Valnou hromadu v Zrcadlovém sále a seznámil přítomné s průběhem rekonstrukcí i s novými projekty. Patří mezi ty šťastné, kterým byl zámek vrácen ve slušném stavu.

Zleva: Vladimír Lažanský (zámek Chyše), prezidentka AMHZ Jana Germenis-Hildprandt (zámek Blatná), Jerome Colloredo-Mannsfeld (zámek Dobříš), pokladník AMHZ Jiří Vaníček (zámek Lnáře), Pavel Krejcárek (ředitel zámku Dobříš), Jan Podstatzky-Lichtenstein (zámek Velké Meziříčí).


Předsedkyně volební komise Karla Mornstein-Zierotin (zámek Bludov) vyhlásila výsledky napínavé volby představenstva, jehož členy se stali: Pavel Krejcárek, Vladimír Lažanský, Hugo Mensdorff-Pouilly (zámek Boskovice), Jan Podstatzky-Lichtenstein, Richard Podstatzky-Thonsern (zámek Litenčice) a Jiří Vaníček.


Prezidentka Jana Germenis-Hildprandt byla zvolena na další tříleté období. V čele Asociace stojí od jejího založení v roce 2001.


Hugo Mensdorff-Pouilly (vpravo) hovoří s generálním ředitelem Národního památkového ústavu Pavlem Jeriem, který se stal pravidelným hostem Asociace. Přinášel cenné rady, informace a aktuality, spolupráce s NPÚ se začala slibně rozvíjet, a proto litujeme, že Pavel Jerie podal demisi.


Po skončení Valné hromady jsme navštívili zámek Hluboš Aleny a Jana Velkových, který znáte ze seriálu Pojišťovna štěstí. Členové AMHZ oceňují vzájemné návštěvy, při nichž si předávají zkušenosti a často si poskytují psychickou podporu.V současnosti je největší zájem o dotace na rekonstrukce. Velkovi pro Hluboš získali od Krajského úřadu pro Středočeský kraj dotaci o výši pouhých pěti set tisíc korun, jinou dotaci nečerpali. Asociace pomáhá propojením užitečných informací a kontaktů.


Odhodlání manželů Velkových dává sílu ostatním. Byl jim vrácen rozsáhlý areál ve špatném stavu, nábytek žádný. Dnes je zámek přístupný (prohlídková trasa věnovaná T.G.Masarykovi), v udržovaném parku je arboretum.


Celodenní program jsme zakončili na zámku Tochovice. Majitelka Anna Bucherová, rozená Schwarzenbergová, žije s rodinou v tomto opraveném křídle. Větší část rozsáhlého areálu na rekonstrukci teprve čeká.


Také Tochovice: plakat, nebo se smát…? Něco podobného zdědilo hodně členů Asociace.


Anně Bucherové se pocity střídají, ale bojuje statečně.


Hodně členů setrvalo až do večera. Přejeme všem sílu a odvahu.

EnglishCzech