Výstava František Kupka: Vanoucí modře v Muzeu Kampa

Komentovanou prohlídku exkluzivně pro členy Asociace majitelů hradů a zámků vedla kurátorka výstavy, historička umění Helena Musilová.

Pražské Muzeum Kampa vystavilo mimo jiné triptych Františka Kupky s názvem Vanoucí modře. Prodejní hodnota těchto obrazů dosahuje k milionům. Naposled bylo možné spatřit triptych před 40 lety v New Yorku, v Praze dokonce před 70 lety.

Každý ze tří obrazů má jiného majitele. Jeden je v Centre Pompidou v Paříži, které obrazy na výstavy často nepůjčuje. Druhý obraz vlastní Národní galerie, osud třetího plátna popisuje Helena Musilová: „Vloni v lednu se poslední z těchto tří obrazů objevil na aukci v Londýně ve společnosti Christie´s. Bylo to po dlouhé době, protože se nevědělo, ve které soukromé sbírce je. To nás přivedlo na myšlenku představit tyto tři obrazy po mnoha desetiletích společně.

 

 

Triptych Vanoucí modře a kurátorka Helena Musilová

Triptych Vanoucí modře a kurátorka Helena Musilová

 

 

 

 

Muzeu Kampa se podařilo zajistit cenné zápůjčky i proto, že vloni britský časopis The Guardian toto muzeum zahrnul do seznamu deseti nejvýznamnějších soukromých menších galerií Evropy. Kurátoři se rozhodli vystavit tři obrazy záměrně. Je to na dlouhou dobu příležitost spatřit triptych, neboť třetí obraz je prodán do Japonska.

 

Tržiště

Tržiště

EnglishCzech