Zámek Tetín

Tetínský zámek stojí na návsi stejnojmenné obce, vzdálené necelé 4 km východně od Berouna. Byl postaven ve druhé polovině 18. století v barokním slohu a od roku 1977 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Tetínský zámek byl založen ve 14. století.

Prvním známým majitelem tohoto hradu byl roku 1321 Štěpán z Tetína. V roce 1357 koupil tetínské panství Karel IV. a připojil ho k nově postavenému hradu Karlštejn jako zámek lovčí, to znamená, že byl obýván knížecími úředníky. Později to bylo manské sídlo vázané ke Karlštejnu mnoha povinnostmi. V roce 1422 hrad obsadili husité a zbořili ho. V roce 1617 koupil Tetín hejtman dobřichovického panství Václav Sak z Bohuněvic.

Barokní zámek zde byl postaven až v 18. století, od svého vzniku prošel mnoha přestavbami a byl sídlem řady významných šlechtických rodin, například Buziců, pánů z Drahelčic či Rochlitzů. Nejvýznamnějším majitelem byla vlastenecká šlechtická rodina Vojáčků, která zámek získala počátkem 19. století výměnou za statek Poučník u Karlštejna. Posledními majiteli byla rodina Durasů (potomci rodu Vojáčků), jimž byl zámek a statek znárodněn v roce 1948, a poté patřil Státnímu statku Lochovice.

V roce 1992 byl zámek restituován a vrácen rodině Durasů. Zámek je dnes součástí velkostatku a současný vlastník Matthew Vaclav Duras dnes na svém majetku hospodaří. Zámek není veřejnosti přístupný.

Zámek Tetín

  • Adresa: nám. 9. května 50, 266 01 Tetín
  • Mob. tel.: +420 724 700 576
  • Tel. kancelář:
  • Email:
  • Webová stránka: