Historický dům čp.29 v Telči

Nejstarší dějiny západomoravské Telče se pojí se změpanským dvorcem (sídlem knížecího úřendíka, tzv. vilika), který vznikl na křižovatce cest u brodu zřejmě již před 12. stoletím. V jeho areálu se vystavěl rovněž románský kostel sv. Ducha. Ke dvorci se nejpozději ve 13. století připojilo tzv. Staré Město a v polovině 14. století Nové Město s prostorným tržištěm obehnané hradbami.

Areál románského dvorce původně zůstal vně, v roce 1414 ho však Jan ml. z Hradce nechal upravit na městský špitál, čímž ho začlenil do vlastního areálu hrazeného města. Špitál tu fungoval až do poloviny 16. století. Zachariáš z Hradce ho tehdy přenesl na Staré Město a opuštěný dům roku 1560 daroval Honzovi Nexovi, který ho adaptoval na běžný obytný měšťanský dům v ulici spojující náměstí Zachariáše z Hradce s Horní bránou.

V přízemí objektu se dochovaly stopy po osazení vodního kola, které pohánělo pumpu, jež dopravovala vodu do nádrže v horním patře. Přesto, že z technologického vybavení se vzhledem k několika přestavbám a změně funkce nic nedochovalo, jde o hodnotnou stavební památku pozdně barokního původu. Vodárenská věž stojí jako solitérní budova na kraji bývalého zámeckého parku, dnes Tyršova náměstí, obklopená barokními sochami.

Po dílčích úpravách, které měly zejména ve 20. století mnohdy problematický charakter, dům v letech 2014–2016 citlivě obnovil současný majitel Pavel Jerie.

Historický dům čp.29 v Telči

  • Adresa: Palackého 29, Vnitřní Město, 588 56 Telč
  • Mob. tel.:
  • Tel. kancelář:
  • Email:
  • Webová stránka: